Zvířata…

V roce 2012 jsme hospodářství převzali po manželových rodičích a začali postupně navyšovat stavy skotu z vlastních zdrojů. Původní krávu plemene ČESTR jsme připustili masným býkem plemene Limousine. Druhou zakladatelkou našeho stáda je kříženka ČESTR a Blonde d‘ Aquitaine jménem Stružina – nynější vůdkyně stáda. Ano, čtěte správně, každá naše holka se nějak jmenuje. Proto u nás na pastvě můžete potkat Mrchu, Pajdu, Bouli, Malou, Mladou Stružinu, Listopadku, Gipsku a 32. A původ jmen? Na každou prostě tak nějak pasovalo. Nyní již začaly jména vymýšlet naše děti proto se tu pase ještě Flečka a Eduardka, mladé jalovice. Ty připouštíme ve věku zhruba dvou let masnými býky dle původu a takto postupně zvyšujeme podíl masného typu v potomstvu. Ten je zhodnocen hlavně u býků, které vykrmujeme do věku dvou let a poté odvážíme na nedaleká jatka. Telata po narození zůstávají s matkami, od kterých pijí mléko a postupem času se učí žrát seno nebo zelenou pastvu – záleží na roční době. Odstavují se nejpozději dva měsíce před dalším porodem krávy, aby měla dostatek času na odpočinek a přípravu na dalšího potomka.

Rekonstrukce farmy…

Na počátku našeho snažení byl dobytek uvázán přes zimu ve chlévě a krmen senem a šrotem z našich luk a polí. Od jara do podzimu se pásl na loukách kolem domu. První renovace se týkala stodoly s přístřeškem, ze které jsme vybudovali zimoviště s volným ustájením na hluboké podestýlce. Zanedlouho se ale ukázalo, že naším zdárným množením se tam zvířata nevejdou a proto v roce 2017 dostala na zimu krásnou novou halu s nezamrzajícími napáječkami. Prostě bomba. Renovace se netýkají jen ustájení zvířat. Nyní rekonstruujeme střechu na jednom ze seníků, druhý dostal novou podlahu a vrata. Přestavba dostihla i sklad hnoje. Letos už jsme nechali vybudovat i kus pevné ohrady, která bude využívána hlavně na jaře při vyhánění zvířat na pastvu. Malá telata si musí navyknout na elektrický ohradník, který používáme na všech pastvinách, a díky této ohradě to bude mnohem jednodušší.

Vozový park a pozemky…

Renovace se netýká pouze budov, ale i vozového parku. Se vzrůstajícím množstvím zvířat se musely navýšit i hektary půdy, potřebné k pěstování píce. Nyní obděláváme 31hektarů luk, pastvin a orné půdy. Během osmi let jsme zvládli koupit starší traktor Zetor 5245, silnějšího bráchu k naší modré Zetor 3511. Abychom si alespoň mysleli, že všechno stíháme, pořídili jsme nové stroje na výrobu sena a senáže. Jedná se o diskovou sekačku, obraceč a shrnovač píce. Letos přibyl ještě chladící vozík, kterým z jatek přivážíme maso v balíčkách a prodáváme konečným zákazníkům z našeho okolí.